Specifications:
Capacity: 400mAh
Voltage: 3.7V
Battery Type: Lipo
Size:about 37x20x8mm
Usage: for H107 H31 KY101 E33C E33 U816A V252 H6C 25C RC Quadcopter
Package Included:
as you choose




Signup for our newsletter to get notified about sales and new products. Add any text here or remove it.
€13.00–€23.00Price range: €13.00 through €23.00Vat Included
Specifications:
Capacity: 400mAh
Voltage: 3.7V
Battery Type: Lipo
Size:about 37x20x8mm
Usage: for H107 H31 KY101 E33C E33 U816A V252 H6C 25C RC Quadcopter
Package Included:
as you choose



| Weight | 10 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 cm |
| Brand Name | GAOLAG |
| Type | Li-polymer |
| Hign-concerned Chemical | none |
| Set Type | Charger Sets |
| Model Number | 802035 3.7v 400mah |
| Origin | Mainland China |
| Nominal Capacity | 150mAh-500mAh |
| Bundle | Bundle 1 |
| Certification | none |
| Replacement Battery | Yes |
| Battery Number | AS YOU CHOOSE |
| Voltage | 3.7V |
| capacity | 400mah |
| use | for H107 H31 KY101 E33C E33 RC Drone Spare Parts |
| size | 37*20*8mm |

Customer–
Product in line with expectations. Good price/quality ratio
Customer–
This is my repeat order which i find very useful to keep stock for my model airplane flying usage. The product is sized just correct to house in my model airplane battery compartment . I would recommend all to buy this product at such good price!
H***n–
good
Customer–
it Works,
J***o–
As indicated.
m***r–
Great service fast shipping
Customer–
It arrived very quickly and in good condition. We will use them these days. The seller sent it very punctually.
R***d–
Exactly as Described
h***r–
I received the item in good condition and the packaging was also good.thank you
Customer–
good, simply the best for the price
L***c–
Compliant order Fast dispatch Neat packaging It’s perfect!!! Thank you
M***n–
Fine suitable in the RC aircraft.
s***r–
Ok everything correct
Customer–
The first impression is OK. All batteries can be charged. The charger is very simple, but it does what it should.
r***r–
Experience was food arrived in good time intact and with zero damage all works as should 👍
Customer–
The shipment was complete, all parts included. The suitability for the planned purpose has yet to be revealed.
f***o–
classy
B***r–
Works perfectly. Fast Delivery. Top Seller!
F***s–
Arrived well within the stipulated time can now start looking at how they work
A***s–
Great
Customer–
Top
T***n–
all good !!
w***r–
Everything is great!!!