Asus PRIME B250M-D Motherboard Intel B250 LGA 1151 DDR4 32GB M.2 support Core i5-6500 G3930 7100 6400 6600 7500 6700 7700 G4560
€98.00Original price was: €98.00.€74.00Current price is: €74.00.Vat Included
9 in stock
SKU:1005007980369827Categories:Motherboard Intel,Pc Components,Socket LGA 1151
| Weight | 10 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 cm |
| Brand Name | Asus |
| Chipset | Intel B250 |
| Onboard LAN | 1x RJ45 |
| Maximum Ram Capacity | 32 GB |
| Processor compatibility | Intel Core |
| With CPU | No |
| Support Memory Type | DDR3 |
| Number of PCI | 0 |
| Storage Interface Type | SATA 3 |
| Package | No |
| RAID Supported | no |
| Application | Desktop |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Back I/O Ports | HDMI 1.0 |
| PCI - E standards | PCI – E 3.0 |
| Socket Type | LGA 1151 |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Special Function | none |
| Usage Scenario | others |
| Origin | Mainland China |
| Number of PCIe x 8 | 0 |
| Number Of Memory Slots | 2 |
| Support USB Type | USB 3.1 Gen1 |
| Number of PCIe x 4 | 0 |
| Number of PCIe x 16 | 1 |
| Memory channel | Double |
| Number of SATA Ports | 6 |
| Launch Date | 2008 |
| SATA RAID | 0 |
| Quality Certification | ROHS |
| Number of PCIe x 1 | 0 |
| Certification | UL |
| Form Factor | ATX |
| Number of M.2 | 1 |
1 review forAsus PRIME B250M-D Motherboard Intel B250 LGA 1151 DDR4 32GB M.2 support Core i5-6500 G3930 7100 6400 6600 7500 6700 7700 G4560
Add a reviewCancel reply
Related products
Sale!
€58.00–€76.00Price range: €58.00 through €76.00Vat Included
Sale!
Sale!
Sale!
Rated5out of 5
(12)€22.00–€64.00Price range: €22.00 through €64.00Vat IncludedSale!
€15.00–€106.00Price range: €15.00 through €106.00Vat Included
Sale!
€85.00–€87.00Price range: €85.00 through €87.00Vat Included
Sale!
Rated4.92out of 5
(12)€141.00–€182.00Price range: €141.00 through €182.00Vat IncludedSale!
Rated5out of 5
(5)€14.00–€61.00Price range: €14.00 through €61.00Vat Included































J***a–
It works well but has no HDMI or VGA output.