









Flashforge Adventurer 5M 3d Printer High Speed Full-auto Leveling Direct Extruder Flexible PEI Plate Power Loss Recovery
€379.00–€483.00Price range: €379.00 through €483.00Vat Included
SKU:1005008517918105Category:3D Printer










| Weight | 44 kg |
|---|---|
| Dimensions | 49 cm |
| Brand Name | FLASHFORGE |
| CE Certification | Yes |
| Wireless Connectivity | Wi-Fi |
| Origin | Mainland China |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Bed Temp | 110 |
| Slice Thickness | 0.1-0.4mm |
| Precision | ±0.2mm |
| Maximum Printing Speed | 300mm/s |
| Voltage | 110-220V |
| Nozzle Diameter | 0.25mm/0.4mm/0.6mm/0.8mm |
| Diameter Temp | 280 |
| Auto Leveling | Yes |
| Maximum Print Size | 220*220*220mm |
| Color Print Speed | 200-300mm/s |
| Consumables Diameter | 1.75mm |
| Certification | CE |
| Printing Speed | 200-300mm/s |
| Language | Chinese/English/Japanese/German/French/Spanish/Korean |
| Fliament | PLA/PETG/TPU/PLA-CF/PETG-CF |
| Slice Software | FlashPrint 5/Cura/PRUSA/OCAR |
| Power Supply | 350W |
| Operating System | Win xp/Vista/7/8/10/Mac OS/Linux |
| File Format | 3MF/STL/OBJ/FPP/BMP/PNG/JPG/JPEG File |
| Molding Technology | FDM |
| Interface Type | USB |
| Maximum Working Speed | 600mm/s |
Be the first to review “Flashforge Adventurer 5M 3d Printer High Speed Full-auto Leveling Direct Extruder Flexible PEI Plate Power Loss Recovery”Cancel reply
Related products
Sale!
Rated5out of 5
(28)€689.00–€1,581.00Price range: €689.00 through €1,581.00Vat IncludedSale!
Rated5out of 5
(4)€394.00–€982.00Price range: €394.00 through €982.00Vat IncludedSale!
Rated5out of 5
(21)€205.00–€388.00Price range: €205.00 through €388.00Vat IncludedSale!
€771.00–€932.00Price range: €771.00 through €932.00Vat Included
Sale!
Rated5out of 5
(8)€394.00–€993.00Price range: €394.00 through €993.00Vat IncludedSale!
Rated4.96out of 5
(27)€88.00–€161.00Price range: €88.00 through €161.00Vat IncludedSale!
Sale!
€206.00–€272.00Price range: €206.00 through €272.00Vat Included
































Reviews
There are no reviews yet.