JHD Original 7.4V 3000mAh V198 MAX PRO Drone Battery V198 8K GPS RC Quadcopter V198PRO Spare Battery Drone Parts










Signup for our newsletter to get notified about sales and new products. Add any text here or remove it.
€32.00–€274.00Price range: €32.00 through €274.00Vat Included









| Weight | 10 kg |
|---|---|
| Dimensions | 6 cm |
| Brand Name | JHD |
| Nominal Voltage | other |
| Origin | Mainland China |
| Compatible Drone Brand | wltoys |
| Hign-concerned Chemical | none |
| Battery Type | Li-ion |
| Certification | CE |
| Package | Yes |
| Drones Accessories Type | Digital Battery |
| Weight | GPS Battery approx. 62-64g / NOGPS battery approx. 41-43g |
| Model Number | V168 Drone / V168 Pro Max GPS Drone |
| V198 Pro Max GPS Battery Capacity | 7.4V 3000mAh |

G***a–
I expected a type c connector… I will have to bring another charging cable.
Customer–
Same as original
Customer–
Everything is fine. Specifications as described. Micro-USB charging port.
J***z–
Everything perfect
S***e–
If you shake it with your hand, the internal battery will shake you a little. The operation is good You ‘d better care more about the lock-up.
L***r–
Unfortunately, the product has not arrived, and the tracking has not been updated for over a month.
J***z–
Excellent delivery before the indicated time, highly recommended one hundred percent ..,,&&100%
K***r–
Product meets expectations, works as expected after charging.
c***r–
At a low price, it seems to be useful. It is a pity that there is no battery level indication.
영***–
It’s good that it arrived earlier than the scheduled date.