LGA 1150 Motherboard Asus SABERTOOTH Z87 Motherboard 1150 DDR3 Intel Z87 32GB USB3.0 PCI-E 3.0 SATA III ATX For Core i5 I7 4790
€160.00Original price was: €160.00.€115.00Current price is: €115.00.Vat Included
3 in stock
SKU:1005006094581409Categories:Motherboard Intel,Pc Components,Socket LGA 1150
| Weight | 10 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 cm |
| Brand Name | Asus |
| Asus Model | SABERTOOTH Z87 |
| Chipset | Intel Z87 |
| Onboard LAN | 1x RJ45 |
| Maximum Ram Capacity | 32 GB |
| Processor compatibility | Intel Core |
| With CPU | No |
| Support Memory Type | DDR3 |
| Number of PCI | 0 |
| Storage Interface Type | SATA |
| Package | No |
| RAID Supported | no |
| Application | Desktop |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Back I/O Ports | VGA(D-Sub) |
| PCI - E standards | PCI – E 3.0 |
| Socket Type | LGA1150 |
| Hign-concerned Chemical | Diazepam |
| Special Function | none |
| Usage Scenario | others |
| Origin | Mainland China |
| Number of PCIe x 8 | 0 |
| Number Of Memory Slots | 4 |
| Support USB Type | USB 3.0 |
| Number of PCIe x 4 | 0 |
| Number of PCIe x 16 | 3 |
| Memory channel | Double |
| Number of SATA Ports | 10 |
| Launch Date | 2013 |
| Quality Certification | ce |
| Number of PCIe x 1 | 3 |
| Certification | weee |
| Form Factor | ATX |
| Number of M.2 | 0 |
| type | DDR3 Motherboard |
Be the first to review “LGA 1150 Motherboard Asus SABERTOOTH Z87 Motherboard 1150 DDR3 Intel Z87 32GB USB3.0 PCI-E 3.0 SATA III ATX For Core i5 I7 4790”Cancel reply
Related products
Sale!
€80.00–€84.00Price range: €80.00 through €84.00Vat Included
Sale!
Rated4.67out of 5
(3)€14.00–€97.00Price range: €14.00 through €97.00Vat IncludedSale!
Cpu cooler
Jonsbo CR1200 CPU Cooler 2 Heat Pipe Tower RGB Colorful Light Effect 9cm Fan For LGA115X 775 AM4
Rated4.85out of 5
(34)€29.00–€36.00Price range: €29.00 through €36.00Vat IncludedSale!
€58.00–€76.00Price range: €58.00 through €76.00Vat Included
Sale!
€51.00–€63.00Price range: €51.00 through €63.00Vat Included
Sale!
Rated5out of 5
(1)€14.00–€24.00Price range: €14.00 through €24.00Vat IncludedSale!
Rated4.9out of 5
(48)€58.00–€60.00Price range: €58.00 through €60.00Vat Included































Reviews
There are no reviews yet.