







Signup for our newsletter to get notified about sales and new products. Add any text here or remove it.
€141.00–€182.00Price range: €141.00 through €182.00Vat Included







| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Dimensions | 6 cm |
| Brand Name | MOUGOL |
| Power Connector | 8pin |
| Model Number | RX580 |
| Memory Interface | 256 Bit |
| RGB | no |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Interface Type | PCI Express 3.0 X16 |
| Cooler Type | Double fan |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Output Interface Type | DisplayPort x 1 |
| GPU Model | Radeon RX580 |
| Overclocked | no |
| Video Memory Type | GDDR5 |
| Origin | Mainland China |
| Video Memory Capacity | 8GB |
| Memory Clock(Mhz) | 7000 |
| Package | Yes |
Motherboard Intel
Motherboard Intel
Motherboard Intel

U***n–
I haven’t tested it yet.
Customer–
Good but one fan doesn’t work that well but it does maintain a good temperature unlike a gaming laptop that reaches 90 degrees only in Roblox at medium-low graphics, also it freezes, but this RX 580 2048SP besides its aesthetics and finishes presents good performance in this game at high graphics, very fluid and with a minimum temperature of 50 and maximum of 70 degrees, I would say that the RX 580 2048SP is 2 to 3 times better than a GTX 1650 from a laptop, only one thing surprised me when using it besides one of the fans is that it gave me a video error only once and not again but it leaves me with doubt and that’s why I don’t give it 5 stars. stars but if it comes close to that
R***y–
Work perfect
F***r–
It arrived well packaged and without any scratches. Working perfectly, I recommend the seller.
M***h–
Item was delivered on time and looks really good. Hoping it works though.
b***f–
Very legit exactly what i ordered
I***r–
Great product! It arrived in perfect condition.
e***e–
Its very good
K***n–
very good
c***s–
Everything working, excellent quality.
Customer–
It arrived quite quickly as indicated by the app…very well packaged, I don’t know if there was an error but I thought I had ordered the black version, but it’s not a problem since it works wonderfully.
a***r–
Very good, the PC recognized it immediately.