









Sovol SV06 ACE 600mm/s High Speed-Full Auto Leveling 3D Printer
€384.00–€457.00Price range: €384.00 through €457.00Vat Included
SKU:1005008823696044Category:3D Printer










| Weight | 51 kg |
|---|---|
| Dimensions | 21 cm |
| Brand Name | Sovol |
| SOVOL Model | SV06 ACE |
| CE Certification | Yes |
| Origin | Mainland China |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Bed Temp | 110℃ |
| Slice Thickness | 0.1-0.4mm |
| Maximum Printing Speed | 600mm/s |
| Nozzle Diameter | 0.4mm |
| Diameter Temp | ≤300℃ |
| Auto Leveling | Yes |
| Maximum Print Size | 220mm*220mm*250mm |
| Color Print Speed | 600mm/s |
| Consumables Diameter | 1.75mm |
| Certification | CE |
| Printing Speed | 250-300mm/s |
| Language | English |
| Fliament | PLA,TPU,PETG, ABS |
| Slice Software | Orcaslicer,Superslicer,Prusaslicer,Cura |
| Power Supply | 350W Creality Power Supply |
| Precision | 0.1mm |
| Operating System | MacOS, Windows |
| File Format | G-code |
| Molding Technology | FDM |
| Interface Type | USB |
| Maximum Working Speed | 600 mm/s |
| Voltage | 110-220V |
Be the first to review “Sovol SV06 ACE 600mm/s High Speed-Full Auto Leveling 3D Printer”Cancel reply
Related products
Sale!
Rated4.93out of 5
(28)€148.00–€171.00Price range: €148.00 through €171.00Vat IncludedSale!
€785.00–€897.00Price range: €785.00 through €897.00Vat Included
Sale!
€1,139.00–€1,215.00Price range: €1,139.00 through €1,215.00Vat Included
Sale!
€725.00–€2,935.00Price range: €725.00 through €2,935.00Vat Included
Sale!
€379.00–€483.00Price range: €379.00 through €483.00Vat Included
Sale!
Rated5out of 5
(4)€394.00–€982.00Price range: €394.00 through €982.00Vat IncludedSale!
Rated4.86out of 5
(42)€76.00–€167.00Price range: €76.00 through €167.00Vat IncludedSale!
Rated5out of 5
(3)€248.00–€942.00Price range: €248.00 through €942.00Vat Included































Reviews
There are no reviews yet.