UGREEN 100W USB Type C To USB C Cable For Samsung Galaxy S24 For iPhone 15 Macbook Xiaomi PD Fast Charging Charger 5A Fast USB C
€11.00–€29.00Price range: €11.00 through €29.00Vat Included
SKU:32864276247Categories:Mobile Phone Accessories,Mobile Phone Cables,Smartphones
| Weight | 2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2 cm |
| Brand Name | UGREEN |
| Maximum Current | 5A |
| Connector A | TYPE-C |
| Connector B | TYPE-C |
| Hign-concerned Chemical | none |
| Origin | Mainland China |
| Has Retail Package | Yes |
| Certification | RoHS |
| Features | Fast Charge Cable |
| Item Name | 100W/60W USB C to USB C Cable |
| USB Standard | USB 2.0 PD Cable |
| Material | Aluminum+Nylon Braided Wire |
| Length | 0.5M(1.64 FT)/1M(3.28 FT)/2M(6.56FT) |
| 100W Output Current | 20V5A(100W) |
| 60W Output Current | 20V/3A (60W) |
| Data Transmission | 480Mbps(40MB/s) |
| Function | Support Quick Charge 4.0 3.0 |
| Function 1 | USB C to USB Type C Cable for Samsung S20 S10 S9 |
| Function 2 | USB C Cable for Macbook Pro 13.3 16 iPad Pro 2020 2019 |
| Function 3 | Type-C Cable for Huawei MacBook X Pro/MacBook 13 |
| Function 4 | for Samsung Galaxy S24/ S23/S22 etc |
| Model no | US261/US255/US286/US316 |
31 reviews forUGREEN 100W USB Type C To USB C Cable For Samsung Galaxy S24 For iPhone 15 Macbook Xiaomi PD Fast Charging Charger 5A Fast USB C
Add a reviewCancel reply
Related products
Phone Cases & Bags
Rated4.8out of 5
(10)€14.00Vat IncludedPhone Cases & Bags
Rated5out of 5
(21)€14.00Vat IncludedPhone Cases & Bags
Rated4.92out of 5
(13)€14.00Vat IncludedSale!
Phone Cases & Bags
Rated4.83out of 5
(6)€10.00–€12.00Price range: €10.00 through €12.00Vat IncludedPhone Cases & Bags
Rated4.67out of 5
(3)€14.00Vat IncludedSale!
Phone Cases & Bags
Rated4.88out of 5
(48)€14.00Vat IncludedPhone Cases & Bags
Rated4.91out of 5
(35)€14.00Vat IncludedSale!
Mobile Phone Accessories
Rated4.75out of 5
(44)€12.00–€14.00Price range: €12.00 through €14.00Vat Included






























S***d–
High quality cables. I have been using UGREEN cables for years and will not use any other types.
Customer–
This was my. First purchase on this platform, happy with the service and with the product, I had bought this same one in another App but 6 times more expensive, the same cable the same quality, I recommend it 100%
G***a–
Super, High Quality, Fast Shipping🤩
Customer–
Yugrin quality, that says it all.
Customer–
very good cable, good quality finish. So I completely recommend the seller and the item. delivered very quickly.
Т***ч–
Awesome wire, stiff with braided jacket. 2 meters.
A***h–
Everything is fine. It was for 11 days. Yakiste Garna.
Customer–
The best cables I’ve used
C***t–
ok
A***o–
Great cable. Corresponds to the declared parameters. Great seller. I advise everyone!
N***o–
Sturdy and very beautiful cape! 💅 Thank you, it’s super worth it! Ugreen quality is always amazing!
B***g–
Excellent quality
Customer–
Great product
S***v–
As always ugreen at height, chic cable
2***r–
good product
M***r–
The cable is excellent and the delivery is fast and for the record I paid the tax upon receipt of the shipment
Customer–
Some of the best cables available !
A***i–
Perfect as usual
Customer–
Excellent cable, the quality of the materials are excellent feel a quality superior to that of other brands. I certainly recommend it No doubt works and delivers the indicated load. I use it for a GALAXY S23 ULTRA and a REDMI NOTE 11 PRO 5G and both phones charge very well, even the redmi lasts longer the battery
Customer–
Dear! Yellow product, shvidka delivery. Buying money
Customer–
Excellent product as described 100% recommended. I will buy it again.
A***h–
It was good quality and works very well. 100% i recommend.. I really like this product
s***i–
quality is good and shipping fast
A***d–
Great 5A cable. One of the best in the market. Supports samsung’s superfast charge. UGreen cable connectors are the best, you can hear that satisfying click, perfect balance of tightness. Always a pleasure to buy from UGreen.
R***a–
As always the firm is on top, I recommend
g***e–
Very good worth every penny
E***a–
Top notch quality cables. Directly from vendor for cheaper without the @mazon markup.
Customer–
Incredible quality and super affordable.
К***ч–
The cable arrived without damage, the phone charges quickly with it. The cable itself is somewhat stiff, also has a fabric braiding, and the included cable tie leaves marks on this braiding. From a safety perspective, it’s not a big deal, but aesthetically it’s not nice.
R***a–
Fast delivery and shipment to the Lviv region via Ukrposhta. Everything works. The packaging is standard for the company, a branded bag without any protection.
D***v–
excellent cable, fully matches the description